A lézer terápia ma már mintegy 50 éves múltra tekint vissza. Mára már a fogászat számos területén is teret hódított magának. A fél évszázados kutatómunkának köszönhetően a lézerek alkalmazásának előnyei és hatásai tudományosan alátámasztottak. Ezért döntöttünk mi is úgy, hogy rendelőnk szolgáltatásait kibővítjük a legmodernebb lézeres fogászati kezelésekkel. Ezzel nem csak a saját gyógyító munkánkat könnyítjük meg, de pácienseink kényelmét, komfortját és elégedett mosolyát is biztosítani tudjuk.
A lézereket két nagy csoportba lehet sorolni.
- Nagy teljesítményű lézerek (orvosi használatban operációknál használatos)
- Kis teljesítményű vagy szoft (lágy) lézerek
Rendelőnkben lágy (soft) lézerrel és sebészeti lézerrel egyaránt dolgozunk.
A soft lézeres készülékünk (DR. Laser 200 D) a különböző fogászati beavatkozások (gyökértömés, foghúzás, különböző fogászatunkon végzett szájsebészeti műtétek stb.) után fellépő fájdalom csökkentésére, a hámosodás meggyorsítására, afták, herpeszek gyógyulásának elősegítésére szolgál.
Ez a készülék tehát 3 területen segíti az egészségünket:
- Biostimuláció: sebgyógyulás serkentés
- Fájdalomcsillapítás
- Gyulladáscsökkentés
Ezeknek a hatásmechanizmusáról itt olvashat bővebben: http://www.drlaser.hu/hatasmechanizmus
Soft lézerrel végezzük a fogászati újdonságnak számító, úgynevezett antimikrobiális fotodinamikus terápiát (APDT) is. Ezen kezelés során, az ínygyulladást és fogágybetegségeket okozó és azt fenntartó baktériumokat elimináljuk a fogak mentén.
A kezelést minden esetben alapos ultrahangos fogkő eltávolítás és polírozás előzi meg. Nagyon mély ínytasakok esetén sebészi lézerrel végzett lézeres kürettálást is végzünk a regenerációra nem képes gyulladt tasakfal fájdalommentes eltávolítása érdekében. Ezzel a hagyományos módon végzett tasakműtétek, amelyek hosszadalmasak, vérzéssel, varrással, utófájdalommal, varratszedéssel járnak, elkerülhetők.
Az APDT következő lépéseként megfestjük a mikroorganizmusokat a kezelt területen 0,01%-os metilénkék oldattal. A fényérzékenyítés után a festéket lemossuk, majd 660 nm (vörös) hullámhosszúságú lézerrel besugározzuk a területet. A baktériumok falához kötődött, gerjesztett állapotban lévő festékmolekula energiaátadása következtében a környezetében lévő oxigénmolekulából erősen toxikus szabad gyökök (naszcens oxigén) keletkeznek, és bekövetkezik a baktériumsejtfal oxidatív degenerációja, ezáltal a baktériumok elpusztítása. Az eljárás során keletkező toxicitás szigorúan helyben zajlik (legfeljebb 1-2 mm távolságig), környezeti vagy távolabbi hatása nincs.
Az APDT előnyei
- nem alakul ki mellékhatás, mint az antibiotikum kezelés során gyakran lehetséges (pl. a normális bél és hüvelyflóra károsodása következtében gombás fertőzések, hasmenés, hányinger)
- nem alakul ki rezisztencia, ami jelentős probléma lehet az antibiotikum kezelés során
- hatékony kevert infekció esetén is, melyre nem egyszerű megfelelő antibiotikum kombináció megtalálása
A klinikai tanulmányok kimutatták, hogy az APDT hatására az összes vizsgált kórokozó tekintetében szignifikáns számcsökkenés következett be, ez az eljárás a parodontális (fogágy) betegségek és a periimplantitis (implantátum körüli gyulladás) kezelésére alkalmas, hatékony, széles körben biztosítható és nagyon jó eredménnyel használható módszer.
A fogászati lézerek növelik a hatékonyságot, a precizitást, és olyan új módszerek alkalmazását teszik lehetővé, amelyek ez idáig nem állhattak rendelkezésre. A lézeres eljárások egyre szélesebb körben lépnek a konvencionális módszerek helyébe úgy, hogy azokénál sokkal nagyobb hatékonyságot lehet elérni velük. A különböző eljárások között a szoftlézerrel végzett implantológiát támogató kezelések, a műtéti utókezelés, a szájbetegségek (herpesz, afta, etc.) és az ínysorvadás hatékony kezelése, az APDT (antimikrobiális fotodinamikus terápia) a legnépszerűbbek.
A nemzetközi tudományos társaságok szoftlézer-terápiára vonatkozó több évtizedes vizsgálatok eredményeit „Evidence Based Laser Dentistry” címmel foglalták össze. A tudományos bizonyítékokon alapuló fontosabb elfogadott indikációs körök:
- afta
- gingivitis
- mucositis
- APDT
- herpes
- implantálás (gyulladás, sebgyógyulás, ödéma, fájdalom, csontosodás)
- foghúzás (gyulladás, sebgyógyulás, ödéma, fájdalom)
- ajak és más lágyrászek sérülése
- idegsérülések
- térképnyelv
- szájsebészeti műtétek
- fogsor okozta fekélyek (fogsorfeltörés)
- parodontális kórképek
- állkapocsizületi fájdalmak
- etc.
A szoftlézer nem helyettesíti a hagyományos fogászati, vagy szájsebészeti kezeléseket, sem a gyógyszeres terápiát, hanem azokat igen sok esetben úgy egészíti ki, hogy a betegség sokkal gyorsabban, jóval kevesebb mellékhatással gyógyul. Néhány fontosabb gyakorlati alkalmazási terület és hatás:
- Szájnyálkahártya betegségeknél (afta, herpesz, krónikus gyulladások, stomatitis herpetica, gingivitis, gingivostomatitis): fájdalomcsillapítás, gyorsabb gyógyulás
- Fájdalomkezelésre (trigeminus neuralgia, sérülések és műtétek utáni fájdalom)
- Parodontális kórképek esetén (parodontózis, parodontitis, gingivitis, tasakok): gyulladás csökkenése, tapadás segítése, csontosodás serkentése.
- Temporomandibuláris ízületi betegségek esetén (Costen-szindróma, poszttraumás fájdalom, arthrosis, arthritis)
- Csontműtéteket követően (fogeltávolítás, gyökércsúcs- reszekció, műtéti fogeltávolítás, cisztaműtétek, korrekciós és preprotetikai műtétek, implantáció): ödéma, fájdalom csökkentése, gyorsabb sebzáródás.
- Dentális gyulladások esetén (periodontitis, periostitis, osteomyelitis, phlegmone stb.): fájdalomcsökkenés, a folyamat gyorsabb lezajlása.
- Dentális implantáció: sebzárás, nyaki zárás, csontosodás segítése. Az általában igen sok kellemetlenséggel (fájdalom, duzzanat, táplálkozási nehézségek stb.) járó fogászati és szájsebészeti betegségek, illetve az ezek gyógyítása miatt végzett beavatkozások során igen jelentős a szoftlézeres terápia nyújtotta gyógyhatás.
Általánosságban megfigyelhető, hogy jelentősen lerövidül a gyógyulás ideje, hamarabb lehet a varratokat eltávolítani, kevesebb a műtét utáni fájdalom, ödéma.
Forrás: http://klinika.gasparmed.hu/szolgaltatasok/soft-lezer-terapia/szoft-lezer-az-implantologiaban